• kalynda
  • 6 Mart 2014
  • 0
  •  

Down Sendromlu Beyaz Kaplan ”Kenny”

Down Sendromlu Beyaz Kaplan ”Kenny”!

Kenny, yapay seçilim ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir hayvanat bahçesinde üretilmiş bir beyaz kaplandır. Beyaz kaplan, çok nadir olarak bulunan bir kaplan türüdür ve hem araştırmacılar, hem hayvanat bahçeleri, hem de özel bakıcılar açısından her zaman ilgi konusu olmuştur. Bu sebeple hayvanat bahçelerinde, yapay seçilim kullanılarak vahşi yaşamda bulunan beyaz kaplanlara en yakın bireyler, evrimsel yöntemlerle yaratılmaya çalışılmaktadır. Ancak ne yazık ki bu kombinasyonun elde edilmesi için çok küçük bir gen havuzundan bireylerin seçilmesi gerekmektedir. Bu da, çeşitli genetik sorunların ortaya çıkması ihtimalini katlayarak arttırmaktadır (tıpkı akraba evliliklerinde olduğu gibi ).

İşte bu çaprazlama denemelerinin sonucunda, Dünya’da ilk defa tespit edilen Down sendromlu bir kaplan doğdu. Tıpkı insanlarda görüldüğü gibi, Kenny’nin de zihinsel gelişim sorunları var ve bazı fiziksel hareketleri kısıtlı. Ancak bu farklılıkları haricinde, tamamen hayat dolu ve oyuncu bir kaplan. Kenny’nin, şimdiye kadar var olan ilk Down sendromlu kaplan olduğu düşünülüyor.

Down sendromu insan dışı hayvanlarda çok nadiren görülüyor. Ne yazık ki Kenny ile ilgili çok detaylı bilgiler bulunmuyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Kenny 4 Nisan 1998 senesinde ABD’nin Arkansas eyaletindeki Eureka Springs’de doğdu ve maalesef 28 Haziran 2008 günü, kanser dolayısıyla yaşamını yitirdi. Hayvanat bahçesi yetkililerinden Patricia Quinn, kaplanın Down sendromuna sahip olduğundan tam olarak emin olmadıklarını, ancak akrabalar arası çiftleşmenin bir ürünü olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.

Yazar: kalynda #editor


Tüm Yazılarına Git

BENZER KONULAR

Genel Pi Sayısının Gizemi 18 Haziran 2015   0
Genel Semazenlerin Sırrı 17 Haziran 2015   0
Genel Susuz Zor Havasız Asla 16 Haziran 2015   0

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ