• kalynda
  • 4 Mart 2014
  • 0
  •  

Kendinden anahtarlı ve zamanlayıcılı prizler

Bekleme modunda cihazların elektrik harcanmasının önüne geçmek için fişlerinin prizden çekilmesi önerilmekte. Bu sıkıcı işi kolaylaştırabilecek birkaç tasarıma göz atalım. Tasarımlardaki anahtar mekanizmaları aynı zamanda, çocukların prizle oynaması sebebiyle zarar görmesine de engel olmakta. Bu tasarımlardan bazılarında anahtarlama işlevinin yanında zamanlayıcı işlevi de bulunmakta.* Yong-jin Kim’in anahtarlı priz tasarımı Switch’te, elektrikli cihazlardan hatırladığımız “güç sembolü” göze çarpıyor. Fişin prize takılması sırasında güç sembolüne ait bir kısım da içeri giriyor, bu kısım hareket etmezse mekanizma çalışmıyor. Bu aşamada prizden fişe elektrik geçişi olmuyor. Fiş sağa doğru 45 derece çevirildiğinde elektrik akışı gerçekleşiyor.

Seo Jung Ki ve Park Dong Min’in ortak tasarımı Slide Nostril, son derece kolay kullanılabilecek anahtarlı bir priz. Fiş prize takıldıktan sonra, fiş aşağı doğru hareket ettirildiğinde elektrik akışı gerçekleşiyor. Fiş çıkarılmaksızın yuva içinde yukarı doğru hareket ettirildiğinde, elektrik akımı kesiliyor.

Youngsuk Kim’in elinden çıkan Energy Lock isimli priz tasarımı, anahtarlama ve zamanlama işlevlerine sahip. Fiş prize takıldığında elektrik akışı gerçekleşmezken, fiş prize takılı haldeyken sağa doğru 45 derece çevirildiğinde elektrik akışı gerçekleşmekte. Elektrik akışını gösteren mavi bir aydınlatmada kullanıcıya kılavuzluk etmekte. Prizdeki zamanlayıcı moduna geçildiğinde, fiş sağa doğru çevirilerek elektriğin istenilen zamanda kesilmesi sağlanabiliyor.

Yazar: kalynda #editor


Tüm Yazılarına Git

BENZER KONULAR

Genel Pi Sayısının Gizemi 18 Haziran 2015   0
Genel Semazenlerin Sırrı 17 Haziran 2015   0
Genel Susuz Zor Havasız Asla 16 Haziran 2015   0

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ